سئو چیست ؟

644
1395-06-07

سئو ،واژه ای که تقریبا امروزه در اکثر وب سایت ها خواهید شنید و این واژه باعث به راه افتادن یه بازار کاذب با قیمت های نجومی شده است. ما قصد داریم در این سایت به ابعاد مختلف بهینه سازی یک وب سایت دست پیدا کرده و با تشریح مسائل بصورت گام به گام به آموزش علمی این مبحث مهم بپردازیم .

 

سئو (SEO) مخفف کلمه Search Engine Optimization است و معنی تحت الفظی آن بهینه سازی موتور های جستجو گر می باشد . بعضی از افراد منظور از سئو را به معنای فریب دادن و دور زدن موتور های جستجوگر می دانند.

 

اما در واقعیت سئو چیست ؟

راه کار های بهینه سازی یک وب سایت چیست؟

ابزار های مورد استفاده برای بهینه سازی وب سایت چیست ؟

کدام منابع آموزشی برای مطالعه سئو بهتر است ؟

 

در زیر به ترتیب به هر کدام از سئوالات فوق پاسخ میدهیم :

 

سئو را باید مجموعه ای از روش ها برای تغییر استراتژیک وب سایت ها دانست. این روش ها به بیان تمام عواملی که موجب اهمیت یک صفحه از وب سایت در میان سایر صفحات وب سایت های دیگر است می پردازد. سئو یک فرآیند ساده نیست که به سادگی قابل پیاده سازی باشد بلکه در مرحله اول به صبر و حوصله و در مرحله دوم به دانش فنی نیاز دارد .موتور های جستجوگر با تغییر رویه خود به ارائه یک الگوریتم جدید می پردازند و این کار را برای مهندسین سئو سخت و سخت تر می کند. بنابراین کسانی که قصد ورود به این عرصه را دارند باید از روحیه به روز بودن بالایی برخوردار باشند.

 

به تازگی موتور جستجوی گوگل شروع به ارائه 200 معیار از معیار های خود جهت استاندارد سازی و یکپارچه کردن انواع وب سایت ها کرده است . بنابراین اگر شما می خواهید شروع به بهینه سازی سایت خود کنید لازم است تا به این نکات اشراف کامل داشته باشید .

 

تاریخچه سئو رو بد نیست بیشتر بدانیم !!

 

در اوایل سال 1990 موتور های جستجوگر بصورت آرام آرام کار خود را شروع کردند . در آن زمان بهترین موتور های جستجوگر رو می توان Alta Vista و Yahoo دانست .در آن زمان کاربران اینترنت، موتور های جستجوگر را به منزله یک لیست فهرست شده نگاه می کردند .سئو اولیه ابتدا بر اساس حروف الفبا شکل گرفت مثلا کلمه Aram بالاتر از Baran قرار می گرفت. به مرور زمان موتور های جستجوگر بیشتری به وجود آمدند و شکل جستجوی در اینترنت به صورت پیچیده تر و حرفه ای تری تبدیل شد . در این زمان الگوریتم ها با معیار های تراکم کلمات کلیدی (تعداد دفعاتی که یک کلمه کلیدی یا عبارت در صفحه استفاده شده بود تقسیم بر تعداد کل کلمات آن صفحه) و برچسب هایی شبیه به کلید های اصلی که امروزه از آن استفاده می کنیم برای فهمیدن محتویات یک وب سایت استفاده می شد . به دنبال اين رشد، سئو، براي بيشتر ديده شدن سايت‌ها فعاليت خود را شروع کرد. با توسعه رتبه‌بندي صفحات توسط موتور‌هاي جستجوگر، مهندسين سئو به دنبال پيدا کردن راه هايي جهت تاثيرپذيري در رتبه بندي اين موتورها چه با استفاده از روش‌هاي اخلاقي و چه غير اخلاقي روي آوردند.

 

به طور کلی اهداف سئو را می توان به صورت زیر بیان کرد :

•    در بازدید یک صفحه از سایت شما تاثیر زیادی دارد .
•    برندینگ را به همراه دارد .
•    باعث افزایش روز افزون ترافیک سایت  شما می شود .
•    باعث میشود تا وب سایت شما در میان سایر رقبا بهتر دیده شده و بازدید بیشتری داشته باشد .
•    باعث افزایش نرخ فروش شما می شود.

 

بیان چند تعریف کوتاه در رابطه با سئو :

 

سئو درون صفحه یا On Page SEO چیست ؟

سئو درون صفحه به کنترل مستقیم کد ها و محتویات سایت شما شامل : متن ، تصویر ، پیوند و ... و به صورت کلی هر آنچه که در سایت خود بارگذاری می کنید مربوط  می شود . این روش پایه تمام تلاش های بهینه سازی  است زیرا جایی است که شما بیشترین کنترل را دارید .هر گونه تغییری را که شما در محتویات سایت خود ایجاد می نمایید در نتایج جستجو تاثیر خواهد داشت بنابراین باید در ابتدا روی Seo On Page  تمرکز کنیم و بعد بر روی Seo Off Page انجام شود .

 

سئو بیرون صفحه یا Seo Off Page  چیست ؟

مقابل Seo On Page  است که توسط  وب سایت با کنترل مستقیم سطح بالاتر انجام می شود . روش بهینه سازی بیرون صفحه شامل تمام به روز رسانی هایی است که در خارج از وب سایت انجام می شود و این مسئله مربوط به به کار گیری کلیه مواردی است که در رتبه بندی سایت شما موثر می باشد.
Seo off page در ابتدا در  درجه  اول  در بدست اوردن لینک ( لینک هایی که از سایت شما به سایت های دیگر می باشد اشاره میکند) متمرکز می شود سپس با استفاده از روش هایی که در خارج از وب سایت انجام میشود  به بهینه سازی موتور جستجو می پردازد .
Seo Off Page یک فرآیند پیچیده است که توسط مهندسین سئو در جهت به دست  آوردن لینک دهندگان اداره می شود.
 

سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه چیست ؟

به تعبیری سئو کلاه سفید  استفاده از مجموعه تکنیک هایی است که از قوانین و راهنمایی های موتور های جستجو پیروی می کنند اشاره دارد و سئو کلاه سیاه مجموعه روش ها و تکنیک هایی است که به منظور فریب دادن و دور زدن موتور های جستجو به منظور بالابر بردن رتبه یک صفحه در موتور های جستجو استفاده می شود . انجام تاکتيک‌هاي سئو کلاه – سياه ممکن است که باعث افزايش رشد ناگهاني در نتايج جستجو شود ولي مي‌تواند منجر به پرداخت جريمه و يا حذف کامل از فهرست پايگاه داده موتور جستجو شود.

 


 

تگ های این مقاله
کامنت ها
تاکنون نظری ثبت نشده است.
ارسال دیدگاه